V rámci vyučovania informatiky na základnej škole tvorí dôležitú a podstatnú časť získaných vedomostí oblasť programovania. A ak sa donedávna aj na školách programovalo predovšetkým v textovej podobe, dnes už je tomu rozhodne inak.
Aby sa žiaci naučili základy programovania a nemuseli neustále riešiť správnosť napísaného textu, boli vytvorené viaceré obrázkové programovacie prostredia. Aby však deti mohli aj reálne odskúšať svoje programy napríklad vonku, alebo pri pohybe, vyvinula spoločnosť BBC malé počítačové dosky, ktoré sú lacné, odolné, majú integrovaných dostatok senzorov a možnosti napojenia vstupných a výstupných zariadení. A tak vznikol micro:bit.
Micro:bit sa programuje v jeho vlastnom online prostredí a jeho programovací jazyk vyzerá ako skladačka puzzle. Tým sa aj výrazne zamedzí vzniku logických chýb pri zostavovaní programov. Zároveň možno meniť rôzne parametre, dopisovať texty a textové reťazce, apod. Takémuto typu programovania hovoríme blokové. Žiaci našej školy sa s ním už predtým stretli, a to v prostredí Scratch.
Na Slovensku okrem iných masívne podporila používanie micro:bitov na školách Nadácia Pontis – Nadačný fond Telecom. Okrem možnosti zakúpenia hardvéru úplne hradeného zo zdrojov nadácie prebehli (a prebiehajú) školenia pedagógov zo zapojených škôl. Naša škola sa zapojila projektom „Micro:bit – môže byť!“ a získala podporu vo výške 516,90 €.
Cieľom projektu je nielen naučiť žiakov základom programovania, ale najmä vzbudiť ich záujem, ukázať, že programovanie nie je strašiak – a napokon aj pripraviť ich na zmeny v rozličných oblastiach zamestnania. Programovanie, robotické systémy, vlastné aplikácie, umelá inteligencia – to všetko ovplyvňuje a v budúcnosti bude ovplyvňovať ešte viac pracovné návyky ľudí, pracovnú náplň, ale aj ich rozhodovanie.
Takže – micro:bit môže byť!