
Projekt Populair - LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia (celé znenie: Zlepšenie implementácie programov na zlepšenie kvality ovzdušia na Slovensku posilnením kapacít a kompetencií regionálnych a miestnych orgánov a podporou opatrení v oblasti kvality ovzdušia) sa zameriava na implementáciu konkrétnych opatrení na zlepšenie kvality ovzdušia a taktiež podporuje vzdelávacie, komunikačné a monitorovacie aktivity zapojených partnerov v oblasti kvality a ochrany ovzdušia a efektívne riadenie vytvorením národnej siete manažérov kvality ovzdušia.
Do projektu sú zapojení: Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky, Slovenská agentúra životného prostredia, Bratislavský samosprávny kraj, Banskobystrický samosprávny kraj, Trenčiansky samosprávny kraj, Trnavský samosprávny kraj, Žilinský samosprávny kraj, Prešovský samosprávny kraj, Košický samosprávny kraj, Slovenský hydrometeorologický ústav, PEDAL Consulting s.r.o., VŠB - Technická univerzita Ostrava, Centrum pre trvalo-udržateľné alternatívy.
Hlavným poslaním projektu je zlepšiť kvalitu ovzdušia a zvýšiť povedomie o dôležitosti čistého vzduchu pre naše zdravie a životné prostredie. Informovaná a zapojená verejnosť je kľúčom k úspechu, a preto aj náučné podujatia sú neoddeliteľnou súčasťou snáh o lepšie a zdravšie ovzdušie.
Konkrétne ciele projektu:
- Zlepšenie efektívneho riadenia kvality ovzdušia a implementácia Programov na zlepšenie kvality ovzdušia
- Podpora opatrení týkajúcich sa kvality ovzdušia a zvyšovanie povedomia o dôležitosti kvality ovzdušia
- Urýchlenie vykonávania opatrení na minimalizáciu negatívnych vplyvov vykurovania domácností a dopravy na kvalitu ovzdušia
- Podpora výmeny tepelných zdrojov (kotlov) v domácnostiach
- Zlepšenie monitorovania a podávania správ o kvalite ovzdušia na regionálnej a miestnej úrovni
V školskom roku 2024/25 je do projektu zapojená aj Základná škola J.A.Komenského v Púchove, a to všetky ročníky žiakov, všetci pedagógovia a rodičia žiakov. Tohtoročnou témou je "Doprava". V septembri 2024 prebehli úvodné oboznamovacie programy v každej triede, nasledovať budú anonymné dotazníky pre žiakov, rodičov a pedagógov. V ďalšej fáze projektu bude realizovaný praktický čin, a tiež spracovanie výsledkov s prípadnými odporúčaniami. Aj takýmto spôsobom sa verejnosť môže zapojiť do riešenia problémov súvisiacich s dopravou a ovzduším.