Micro:bit – zoznámte sa!
V rámci vyučovania informatiky na základnej škole tvorí dôležitú a podstatnú časť získaných vedomostí oblasť programovania. A ak sa donedávna aj na školách programovalo predovšetkým v textovej podobe, dnes už je tomu rozhodne inak.
Aby sa žiaci naučili základy programovania a nemuseli neustále riešiť správnosť napísaného textu, boli vytvorené viaceré obrázkové programovacie prostredia. Aby však deti mohli aj reálne odskúšať svoje programy napríklad vonku, alebo pri pohybe, vyvinula spoločnosť BBC malé počítačové dosky, ktoré sú lacné, odolné, majú integrovaných dostatok senzorov a možnosti napojenia vstupných a výstupných zariadení. A tak vznikol micro:bit.
Micro:bit sa programuje v jeho vlastnom online prostredí a jeho programovací jazyk vyzerá ako skladačka puzzle. Tým sa aj výrazne zamedzí vzniku logických chýb pri zostavovaní programov. Zároveň možno meniť rôzne parametre, dopisovať texty a textové reťazce, apod. Takémuto typu programovania hovoríme blokové. Žiaci našej školy sa s ním už predtým stretli, a to v prostredí Scratch.
Na Slovensku okrem iných masívne podporila používanie micro:bitov na školách Nadácia Pontis – Nadačný fond Telecom. Okrem možnosti zakúpenia hardvéru úplne hradeného zo zdrojov nadácie prebehli (a prebiehajú) školenia pedagógov zo zapojených škôl. Naša škola sa zapojila projektom „Micro:bit – môže byť!“ a získala podporu vo výške 516,90 €.
Cieľom projektu je nielen naučiť žiakov základom programovania, ale najmä vzbudiť ich záujem, ukázať, že programovanie nie je strašiak – a napokon aj pripraviť ich na zmeny v rozličných oblastiach zamestnania. Programovanie, robotické systémy, vlastné aplikácie, umelá inteligencia – to všetko ovplyvňuje a v budúcnosti bude ovplyvňovať ešte viac pracovné návyky ľudí, pracovnú náplň, ale aj ich rozhodovanie.
Takže – micro:bit môže byť!
Microbit online
-
Dištančné vzdelávanie obmedzilo aj naše hodiny informatiky. Stretávali sme sa pomenej, a cez tú kamerku to nebolo ono 😊 A pre micro:bity už vôbec nie...
Micro:bity sú počítačové zariadenia, s obľubou hovoríme, že „najmenšie“. Nie je to samozrejme pravda, ale určite sú najmenšie programovateľné určené žiakom. A boli vyvinuté na to, aby sa chytali do rúk, aby sa hýbali, aby sme s nimi šli von... A to sa veru nedalo. Aspoň že zoznámiť sme sa s nimi mohli aj cez videohodiny.
A nielen to. Okrem učiteľom zdieľanej obrazovky sme si so šiestakmi a siedmakmi vyskúšali aj prácu v online prostredí, a to aj v zdieľanom prostredí micro:bitov. Tie totiž majú vlastnú triedu – classroom! A veruže väčšinu žiakov to dosť bavilo (a to ich ešte nedržali v rukách 😊):
- Je to veľmi dobrá vec a naučíš sa aj programovať (Tomáš)
- Micro:bit je najjednoduchší programovateľný plošný spoj dostupný na súčasnom trhu. Áno, páči sa mi, ale bude ma to viac baviť v škole. (Kiko)
- Micro:bit sa mi veľmi moc páči.(Timo)
- Micro:bit je dosť dobrá vec, dá sa s tým dosť vyhrať a niekedy je to zábava :-) (Maťo)
- Je zatiaľ úžasný , ale chcela by som zistiť viac. (Sima)
- Mne sa to páči, je to zaujímavé. Najmä to programovanie (animácia ktorú ste nám minule vysvetľovali). (Laura)
- Páči sa mi to že sa tam dajú programovať všelijaké ksichtíky a rôzne ďalšie nápady. Aj tam sú také malé dve tlačítka ktorými sa to veľmi ľahko ovláda. Tiež je zaujímavé, že je to také malé a čo všetko to dokáže. (Dominika)
- Je to dobré, len sa musím naučiť s tým narábať. (Sarah)
- Snažím sa na ňom stále niečo vytvoriť ale je to aj ťažké. (Tadeáš)
- Microbit je veľmi zábavná technika, baví ma ako programovať LED plugin alebo ostatné. Som rád, že aj na našu školu niečo také zaviedli. (Jakub)
- Mňa nejako Microbit nezaujal, ale je to zaujímavý program. (Silvia)
- Mne sa páči, síce som nič také predtým nevidela dokým ste nám ho neukázala samozrejme, ale podľa mňa je dosť zaujímavý. (Aďa)
- Zatiaľ sa mi Micro:bit celkom páči lebo je s ním veľa kreatívnej práce a ak by som ho mal obodovať, bolo by to asi 8/10. (Šimon)
- Super. (Timo)
-
Micro:bity a meranie teploty v 7.A
Na dnešnej hodine informatiky sme si konečne vyskúšali to, čo sme doteraz robili len v online prostredí. Programovali sme smajlíky, tlkotajúce srdiečka, skúšali sme vlastné vysvietené obrázky ale aj tie z prednastavenej knižnice... Na konci hodiny sme vyskúšali aj meranie teploty pomocou microbita. Možno nemeria presne, ale zahrievaním v rukách sme mohli odsledovať, že zvyšovanie teploty namerať vie. A dosiahli sme rekord 35°C.
A poobjavovali sme aj rôzne iné funkcie. Taká malá doštička a čo všetko dokáže! Vraj má aj vysielačku, ale to vyskúšame inokedy.
Projekt Enter pre školy 2020 realizujeme v spolupráci s Nadačným fondom Telekom – nadácia Pontis
Microbit ako teplomer
Na ďalšej hodine informatiky sme využili microbity ako merače okolitej teploty. Programovanie nebolo úplne jednoduché, ale s použitím pracovného listu sme to ľahko zvládli. Microbit meria teplotu od -5°C do +50°C, ale na meranie horúčky sa nedá použiť, lebo nemeria úplne presne. Kým jedni namerali 22°C, tak druhí sme namerali až 25°C. Ale overili sme si, že teplotu meria, lebo zahrievaním v rukách sa nameraná teplota zvyšuje. Najvyššia teplota nameraná zohrievaním v rukách bola 36°C, a to je celkom dosť, lebo ruky sú chladnejšie. Škoda, že ešte nie sú slnečnejšie dni, skúsili by sme to aj na slnku...
Microbity boli do školy nakúpené vďaka Nadačnému fondu Telecom.
Čo je microbit a čo o ňom vieme? Čo sme s ním stvárali a vyvádzali :D?
Microbit je taký malý počítačík, ktorého úlohou je edukovať zábavou. Má 5 kolíkov, micro USB vstup, tlačítko pre RESET, napájací zdroj, 25 malých LED svetielok a dve tlačítka. Ako sme sa dozvedeli a aj presvedčili, dokáže toho strašne moc. Merať teplotu, počítať kroky, násobiť, deliť, sčítavať a odčítavať a tak ďalej. A to aj bez toho, aby sme k nemu niečo pripojili - keď to spravíme, otvorime si dvere k nekonečne veľa možnostiam. Dokážeme si k nemu pripojiť reproduktor alebo iné vecičky, ako merač vlhkosti pôdy, LED pásik a skoro všetko, čo nás napadne. Na hodinách sme sa moc bavili, keď sme pobehovali po triede a hľadali iný microbit použitím vysielačkového systému, na školskom dvore skúšali dosah vysielačky, alebo sa učili, ako správne zapojiť krokosvorky na reproduktorový kolík, aby hral. Síce sme už deviataci, ale budeme sa tešiť a dúfať, že sa s ním ešte niekedy stretneme na stredných školách.
Anna Jancíková, 9.A
Projekt Enter pre školy 2020 realizujeme z grantového programu Nadačný fond Telekom – Nadácia Pontis
Micro:bit v 6.B
Keď nám pani učiteľka povedala, že budeme programovať, viacerí sme sa zľakli. Programovanie je predsa nuda! Len stále niečo píšete, potom čakáte, či to bude fungovať, a možno to ani nepôjde... Ale keď sme si ukázali, ako sa programuje micro:bit, a že sa dá chytiť aj do rúk a chodiť s ním po škole, začali sme sa tešiť. A to programovanie s micro:bitom je naozaj zábava!
Dajú sa urobiť jednoduché, ale aj ťažšie programy. Niektorí z nás už skúšali programovať aj sami doma, a urobili programy už dosť náročné. A to vieme, že sa dá programovať aj zložitejšie. To je na micro:bite dobré, že programovať môžete úplne jednoduché veci, ale aj zložité.
My sme na hodinách programovali obrázky a animácie na tlačidlá, merali sme teplotu, hrali sme sa na náhodné čísla, keď sme skúšali násobenie, delenie, sčitovanie a odčitovanie, ale zapájali sme aj reproduktory a skladali vlastnú hudbu alebo programovali sirény. Sme zvedaví, čo sa naučíme robiť s micro:bitom na budúci rok. A programovanie už nie je nuda!
Projekt Enter pre školy 2020 realizujeme z grantového programu Nadačný fond Telekom – Nadácia Pontis
Micro:bity v 5.ročníku
Na informatike sa učíme všelijaké veci: robili sme v 3D skicári, skúšali strojové kreslenie, učíme sa o histórii počítačov, ich stavbe, písať e-maily, ale hlavne sa učíme o bezpečnosti. Po príchode do školy na prezenčné vyučovanie sme videli, že starší žiaci robia s takými čudnými prístrojmi, a tak sme sa vypytovali. Vraj sú to micro:bity. Pani učiteľka nám ich aj ukázala, ale že s nimi budeme robiť až v ďalšom ročníku. Viacerých nás to zaujalo, a tak sme s nimi začali už teraz.
Najskôr sa niektorí báli, že je to ťažké, ale nie je. Keď dávate pozor a rozmýšľate, tak je to úplne ľahké! Programovania sa už nikto nebojí, aj keď dievčatám sa najskôr moc nechcelo, že ich to nebude baviť. Lenže micro:bit dokáže zaujímavé veci, napríklad sme programovali, aby sa po stlačení tlačidla ukázali obrázky, merali sme teplotu na školskom dvore, ale skúšali sme aj rôzne vstupy – naklonenie micro:bita, otočenie, a podobne. Hrali sme sa aj s náhodnými číslami. Takéto programovanie je zaujímavé a baví nás to.
Projekt Enter pre školy 2020 realizujeme z grantového programu Nadačný fond Telekom – Nadácia Pontis
Microbity v 6.A
Aj my, žiaci 6.A triedy, sme si vyskúšali programovanie micro:bitov. Prvýkrát sme sa s ním stretli na online hodinách informatiky a hneď nás zaujal. Lebo programovanie sa nám všetkým zdalo ťažké. Ale s micro:bitmi to také nie je.
Robí sa na internete, programuje sa v prostredí makecode. Príkazy fungujú ako skladačka puzzle, musia sa dať spolu len také príkazy, čo k sebe idú. Napríklad okrúhly príkaz sa nedá dať do hranatého okienka. Príkazy sú rozdelené do rôznych kategórií: Základné, Vstup, Hudba, Rádio...a iné. Každá skupina má aj inú farbu, tak si to lepšie zapamätáme.
Samotný micro:bit je taký malý počítač, počítačová doštička, ku nej môžeme pripájať zdroj, USB kábel a prídavné zariadenia. Cez USB kábel stiahneme program, ktorý sme urobili, a micro:bit to potom vykonáva. Najčastejšie sme používali na spúšťanie tlačidlá, ale micro:bit môžeme naprogramovať aj tak, aby prehral hudbu alebo sirénu...
Takéto programovanie bolo zaujímavé a už sa tešíme, čo sa naučíme v ďalšom školskom roku!
Projekt Enter pre školy 2020 realizujeme z grantového programu Nadačný fond Telekom – Nadácia Pontis