Zelená škola
PROJEKT ZELENÁ ŠKOLA
Zelená škola je najstarší a najväčší enviromentálny výchovno – vzdelávací program na Slovensku zameraný na prevenciu a riešenie problémov životného prostredia s cieľom priniesť do škôl i do vyučovacieho procesu reálne a trvalé zmeny v ich myslení a fungovaní.
Škola si vyberie 1 prioritnú oblasť (tému), v ktorej sa chce zlepšiť, prehĺbiť si vedomosti, zručnosti a pomocou medzinárodnej metodiky 7 krokov Zelenej školy postupne realizuje kroky na zlepšenie súčasného stavu počas celého certifikačného obdobia (zvyčajne 2 školské roky). Program je založený na spolupráci celej školy – žiakov, učiteľov, vedenia školy, nepedagogických zamestnancov, školníka, kuchárok aj rodičov.
Metodika - 7 krokov Zelenej školy:
- založenie Kolégia Zelenej školy
- realizácia Enviromentálneho auditu na škole
- Tvorba EAP - Enviromentálny akčný plán školy
- Priebežný monitoring a hodnotenie
- Proenviromentálna výučba
- Informovanie a zapojenie komunity s cieľom zaktivizovať okolie
- Ekokódex školy
Benefity Zelenej školy:
☺rešpekt voči druhým a prírode
☺konkrétne opatrenia na zníženie ekologickej stopy
☺rozvoj kritického myslenia žiakov
☺rozvoj komunikačných a organizačných schopností a zručností
☺schopnosť detí pracovať v tíme, rovesnícke vzdelávanie
☺kreativita, empatia, zvedavosť
☺zodpovednosť za svoje činy a rozhodnutia
Do aktuálneho ročníka programu Zelená škola je zapojených 181 materských, základných, stredných a špeciálnych škôl na celom Slovensku.
Tešíme sa, že aj ZŠ J. A. Komenského je od septembra 2024 súčasťou tejto inšpiratívnej zelenej komunity škôl.
ENVIRONMENTÁLNY PROJEKT ZELENÁ ŠKOLA
V šk. roku2024/25 sa naša školazapojila do medzinárodného environmentálneho projektu Zelená škola, ktorý realizuje nezisková mimovládna organizácia Živica.Jeho cieľom je prispieť k prevencii a k riešeniu problémov životného prostredia, k znižovaniu ekologickej stopy, inšpirovať a motivovať školy k reálnym, trvalým zmenám v tejto oblasti a rozvíjať u žiakov mäkké zručnosti – komunikačné zručnosti, prácu v tíme, kritické myslenie, empatiu, zodpovednosť za svoje rozhodnutia, ... . Vybrali sme si tému s názvom Potraviny, na ktorej budeme spoločne pracovať 2 roky.
1PRVÉ KROKY ZELENEJ ŠKOLY ...
SEPTEMBER
Koncom septembra sme založili na škole Kolégium zelenej školy – pracovnú skupinu ochotných nadšencovzloženú zo žiakov 4.- 8.ročníka, z pedagógov,asistentov učiteľa, z nepedagogických zamestnancov a z rodičov našich žiakov. Pripojili sa k nám p. vedúca ŠJ a pán školník, ŠKD a žiacky parlament.
OKTÓBER
Členovia kolégia urobili podrobný Environmentálny audit a zisťovali aktuálny, východiskový stav v téme potraviny na našej škole.
NOVEMBER
Spracovanie výsledkov environmentálneho auditu. O výsledkoch auditu sme informovali kolegov na pracovnej porade a žiakov na žiackom parlamente.
DECEMBER – FEBRUÁR
Počas najbližších 2 mesiacov nás čaká spoločná aktivita - tvorba EAP Environmentálneho akčného plánu
VÝSLEDKY ENVIROAUDITU ZELENEJ ŠKOLY
V mesiaci október 2023 zrealizovali členovia Kolégia Zelenej školy podrobný audit v oblasti témy potraviny na našej škole. Žiaci spolupracovali s vedením školy, svedúcou školskej jedálne a p. kuchárkami, s p. ekonómkou aj sožiackym parlamentom. Zamerali sana zloženie potravín v školských automatoch, na desiate spolužiakov, plytvanie potravinami, neporiadok z čerstvého ovocia či mliečnych výrobkov zo školskej jedálne. Celý týždeň v spolupráci so školskou kuchyňou vážili odpad z nedojedených obedov a výsledky svojich zistení prepočítali na hodine matematiky s pani učiteľkou. V novembri sme spoločne spracovali výsledky, informovali zamestnancov školy i žiakov o aktuálnom stave našej školy na pracovnej porade, na stretnutiach kolégia, cez Edupage i prostredníctvom školských násteniek.
Ďakujeme všetkým za spoluprácu.
Tím ZŠ
6