Novinky
ENERGY - ENVIRO dni
Naši štvrtáci na MDD
- 8
2.A počas MDD v Európskom parku.
Ďakujeme Mestu Púchov za peknú akciu.
6
MDD 3.B
Naši tretiaci si užili krásny spoločný výlet na MDD.
1
MDD v Púchove
Včela
Vzácna návšteva v ŠKD. Pani Kováčová a jej úžasný výklad o včelách, ich význame a užitočnosti. Deti mali skvelý zážitok a my ďakujeme p. Kováčovej za prijatie pozvania a podelenie sa so skúsenosťami.
6
Netradičné športové disciplíny v ŠKD
- 11
SPOTREBYTEĽ
Predstavujeme Vám monotematický časopis venovaný spotrebiteľskej výchove, ktorý sme v rámci projektu Asociácie spotrebiteľských subjektov Slovenska „Spotreba pre život“ pripravili s A.Jancíkovou (9.A) a R.Bednárikom (9.B). Projekt sa realizuje už 24 rokov a téma tohtoročnej súťaže je: „Spotrebiteľ nakupuje ekologicky priateľské produkty a odoláva zavádzaniu.“ Názov SPOTREBYTEĽ je zámerne gramaticky iný, ako čakáte – jednak zaujme :-D, jednak máme ešte občas problémy s pravopisom ;-D, a jednak odráža myšlienku o „byť“ a „mať“. Že to BYŤ je pre nás dôležitejšie.
Tak Vám prajeme príjemné, zaujímavé, a dúfame aj poučné čítanie.
casopis_SPOTREBYTEL_2021.pdf
First lego league
Do súťaže First lego league som sa zapojil ako kapitán tímu TECHNICIANS. Do môjho tímu, ktorý som počas ôsmych mesiacov viedol, sa ešte zapojili: Peter Papšo, Paťo Martikáň a Jakub Ďurček.
Všetci sme poctivo pracovali na svojich úlohách už od začiatku školského roka aj keď sme si nie vždy vedeli dať rady so zadaním. Napriek tomu sme sa nikdy nevzdávali a vytrvali sme až do samého konca. Vždy po vyučovaní sme sa stretávali v chemickej učebni s pani učiteľkou Mackovou a tu sa to všetko dialo. Tu sme programovali robota, nacvičovali prezentovanie našej práce, tu sme nahrávali videodokumentáciu ku všetkým disciplínam, tu sme zažili aj veľa zábavných momentov.
9Mojou hlavnou náplňou bolo programovanie robota. Jakub mi pomáhal a vždy prišiel s dobrým nápadom v pravú chvíľu, keď som to potreboval. Programovanie robota nebola vždy jednoduchá práca. Robot nebol vždy presný, čo spôsobovalo veľa problémov, ktoré sa nám našťastie podarilo tesne pred súťažou vyriešiť.
Súťaž sa skladala z troch disciplín: Robot game, Inovačný projekt a Robot dizajn. V rámci druhej disciplíny sme mali prísť s inovačným nápadom, ktorý by pomohol širokej verejnosti byť viac aktívny. S týmto nápadom prišiel Jakub, ktorý navrhol dobudovať cyklotrasu, ktorá sa tiahne od Tesca až ku Nosickej priehrade. Teraz sa už pracuje na novej cyklotrase, ktorá bude vybudovaná od Starých Nosíc až ku dedinke Milochov. Náš návrh bol prepojiť tieto dve cyklotrasy, aby vznikol veľký ucelený cyklistický okruh okolo Nosickej priehrady, ktorý určite ocenia všetci športovci, ale aj ľudia, ktorí chcú tráviť čas v prírode.
Deň súťaže bol piatok 14.5., kedy sme odprezentovali našu prácu, čiže zloženie a dizajn robota, postup našej práce, ale aj inovačný projekt s príšlušnou fotodokumentáciou. Všetko prebehlo online prostredníctvom platformy Remote Event Hub a naša práca bola odprezentovaná na výbornú. Nesklamala nás ani technika.
Trinásť zúčastnených tímov bolo ocenených v rámci štyroch kategórií a náš tím bol víťazom práve v štvrtej kategórií. Nevyhrali sme síce všetky kategórie, ale zúčastnili sme sa celoslovenskej náročnej súťaže a prezentovali sme našu školu. Získali sme veľa cenných skúseností, ktoré nám nikto nevezme, no a najviac si ceníme to, že sme sa naučili prekonávať prekážky a posúvať sa ďalej.
Roman Bednárik
Microbit ako teplomer
Na ďalšej hodine informatiky sme využili microbity ako merače okolitej teploty. Programovanie nebolo úplne jednoduché, ale s použitím pracovného listu sme to ľahko zvládli. Microbit meria teplotu od -5°C do +50°C, ale na meranie horúčky sa nedá použiť, lebo nemeria úplne presne. Kým jedni namerali 22°C, tak druhí sme namerali až 25°C. Ale overili sme si, že teplotu meria, lebo zahrievaním v rukách sa nameraná teplota zvyšuje. Najvyššia teplota nameraná zohrievaním v rukách bola 36°C, a to je celkom dosť, lebo ruky sú chladnejšie. Škoda, že ešte nie sú slnečnejšie dni, skúsili by sme to aj na slnku...
Microbity boli do školy nakúpené vďaka Nadačnému fondu Telecom.
Krajské kolo Biologickej olympiády
V krajskom kole Biologickej olympiády, kategória E, sú úspešnými riešiteľmi všetci naši súťažiaci! V podkategórii BOTANIKA získala 6.miesto Martina Pevná a v podkategórii GEOLÓGIA získal 3.miesto Adam Stopka a 7.miesto Tomáš Janec, všetci z 9.B Srdečne blahoželáme!!
Micro:bity a meranie teploty v 7.A
Na dnešnej hodine informatiky sme si konečne vyskúšali to, čo sme doteraz robili len v online prostredí. Programovali sme smajlíky, tlkotajúce srdiečka, skúšali sme vlastné vysvietené obrázky ale aj tie z prednastavenej knižnice... Na konci hodiny sme vyskúšali aj meranie teploty pomocou microbita. Možno nemeria presne, ale zahrievaním v rukách sme mohli odsledovať, že zvyšovanie teploty namerať vie. A dosiahli sme rekord 35°C.
A poobjavovali sme aj rôzne iné funkcie. Taká malá doštička a čo všetko dokáže! Vraj má aj vysielačku, ale to vyskúšame inokedy.
Projekt Enter pre školy 2020 realizujeme v spolupráci s Nadačným fondom Telekom – nadácia Pontis
VYHODNOTENIE SÚŤAŽE ŠKOLSKEJ KNIŽNICE
Touto cestou by sme všetkých radi informovali, že sme vyhodnotili súťaž, ktorú vyhlásila školská knižnica. Mali ste poslať čo najdlhší zoznam názvov divadelných hier, filmov a rozprávok, ktoré boli inšpirované literárnym dielom. Všetkým zúčastneným sa chceme poďakovať. Teší nás, že mnohí svoj zoznam obohatili aj fotkami. Porota sa rozhodla odmeniť piatich súťažiacich:
- Matej Mrenica, 9. A
- Jakub Ďurček, 9. B
- Daniela Struhárová, 6.B
- Danka Molejová, B a Lenka Molejová, 5.A
Rozhodnutie ministra z 13. 5. 2021 s účinnosťou od 17. 5. 2021
Minister školstva, vedy, výskumu a športu podľa § 150 ods. 8 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „školský zákon“) rozhoduje takto:
A. S účinnosťou od 17. mája 2021 obnovuje
1. školské vyučovanie vo všetkých školách,
2. prevádzku všetkých školských zariadení okrem škôl v prírode; prevádzku škôl v prírode obnovuje len v okresoch zaradených podľa COVID AUTOMAT-u do stupňa Monitoring (t.j. „zelený okres“).
Celé znenie rozhodnutia TU
A je to tu!!!
Aj s tvojou pomocou môžeme získať čerstvé ovocie a zeleninu do školy. Stačí kliknúť na odkaz www.cerstvehlavicky.sk/ a postupovať podľa pokynov. Poďme na to!!!
Potrebujeme tvoju pomoc
Potrebujeme aj tvoju pomoc😉
Klikni na túto stránku:https://www.talentagent.sk/detail/6973-jarna-luka A potom hlasuj! Dokonca môžeš opakovať hlasovanie každých 5 minút. Je to zadarmo, tak sa zapoj a pridaj svoj hlas ❤️ Hlasovanie trvá do 6.6. 💐🏞️🌺
Úspech Mirky Pažitnej vo výtvarnej súťaži Talent – umenie - kumšt
TALENT-UMENIE-KUMŠT je názov celoslovenskej výtvarnej súťaže, ktorú už 16. rok organizuje Súkromná škola umeleckého priemyslu v Hodruši-Hámroch pod záštitou Ministerstva školstva. Výtvarná súťaž je určená pre žiakov vyšších ročníkov základných škôl a základných umeleckých škôl. Cieľom súťaže je vzbudiť u žiakov umeleckú tvorivosť, prejaviť zmysel pre fantáziu a estetické cítenie. Súťaže sa môžu žiaci zúčastniť so svojou tvorbou v kategóriách - Výtvarný návrh úžitkového alebo dekoratívneho predmetu, Hotový výrobok a Fotografia. Súťaž má postupový charakter. Odborná porota vybrala tento rok z viac ako 300 prác 30, z ktorých v druhom kole získali žiaci už umiestnenie v každej kategórii. Veľmi nás teší, že do užšieho výberu 30-tich prác sa so svojou umeleckou tvorbou dostali až traja naši šikovní žiaci: Mirka Pažitná, Michal Minárik a Martinka Pevná, ktorá sa so svojimi prácami zapojila do všetkých troch kategórii a jej tvorba z každej kategórie postúpila do 2. kola. Mirka Pažitná sa v tejto celoslovenskej výtvarnej súťaži, v kategórii Fotografia, s názvom Jesenná nostalgia umiestnila na 3. mieste. Mirke srdečne blahoželáme a všetkým účastníkom z našej školy ďakujeme za krásnu a kreatívnu reprezentáciu.
Kolektív ZŠ J. A. Komenského, Púchov
Opäť spolu
V rámci adaptačného týždňa sme so žiakmi strávili jeden deň v prírode. Piataci a šiestaci sa rozhodli stráviť tento deň v areáli pri Váhu v Horných Kočkovciach. Po dlhej dobe „odlúčenia“ si žiaci SPOLOČNÉ chvíle naozaj užili. Nechýbala SPOLOČNÁ opekačka, veľa SPOLOČNÝCH športových i vedomostných aktivít. Veľmi sa nám páčilo.
3
Microbit online
Dištančné vzdelávanie obmedzilo aj naše hodiny informatiky. Stretávali sme sa pomenej, a cez tú kamerku to nebolo ono 😊 A pre micro:bity už vôbec nie...
Micro:bity sú počítačové zariadenia, s obľubou hovoríme, že „najmenšie“. Nie je to samozrejme pravda, ale určite sú najmenšie programovateľné určené žiakom. A boli vyvinuté na to, aby sa chytali do rúk, aby sa hýbali, aby sme s nimi šli von... A to sa veru nedalo. Aspoň že zoznámiť sme sa s nimi mohli aj cez videohodiny.
A nielen to. Okrem učiteľom zdieľanej obrazovky sme si so šiestakmi a siedmakmi vyskúšali aj prácu v online prostredí, a to aj v zdieľanom prostredí micro:bitov. Tie totiž majú vlastnú triedu – classroom! A veruže väčšinu žiakov to dosť bavilo (a to ich ešte nedržali v rukách 😊):
- Je to veľmi dobrá vec a naučíš sa aj programovať (Tomáš)
- Micro:bit je najjednoduchší programovateľný plošný spoj dostupný na súčasnom trhu. Áno, páči sa mi, ale bude ma to viac baviť v škole. (Kiko)
- Micro:bit sa mi veľmi moc páči.(Timo)
- Micro:bit je dosť dobrá vec, dá sa s tým dosť vyhrať a niekedy je to zábava :-) (Maťo)
- Je zatiaľ úžasný , ale chcela by som zistiť viac. (Sima)
- Mne sa to páči, je to zaujímavé. Najmä to programovanie (animácia ktorú ste nám minule vysvetľovali). (Laura)
- Páči sa mi to že sa tam dajú programovať všelijaké ksichtíky a rôzne ďalšie nápady. Aj tam sú také malé dve tlačítka ktorými sa to veľmi ľahko ovláda. Tiež je zaujímavé, že je to také malé a čo všetko to dokáže. (Dominika)
- Je to dobré, len sa musím naučiť s tým narábať. (Sarah)
- Snažím sa na ňom stále niečo vytvoriť ale je to aj ťažké. (Tadeáš)
- Microbit je veľmi zábavná technika, baví ma ako programovať LED plugin alebo ostatné. Som rád, že aj na našu školu niečo také zaviedli. (Jakub)
- Mňa nejako Microbit nezaujal, ale je to zaujímavý program. (Silvia)
- Mne sa páči, síce som nič také predtým nevidela dokým ste nám ho neukázala samozrejme, ale podľa mňa je dosť zaujímavý. (Aďa)
- Zatiaľ sa mi Micro:bit celkom páči lebo je s ním veľa kreatívnej práce a ak by som ho mal obodovať, bolo by to asi 8/10. (Šimon)
- Super. (Timo)
Micro:bit – zoznámte sa!
V rámci vyučovania informatiky na základnej škole tvorí dôležitú a podstatnú časť získaných vedomostí oblasť programovania. A ak sa donedávna aj na školách programovalo predovšetkým v textovej podobe, dnes už je tomu rozhodne inak.
Aby sa žiaci naučili základy programovania a nemuseli neustále riešiť správnosť napísaného textu, boli vytvorené viaceré obrázkové programovacie prostredia. Aby však deti mohli aj reálne odskúšať svoje programy napríklad vonku, alebo pri pohybe, vyvinula spoločnosť BBC malé počítačové dosky, ktoré sú lacné, odolné, majú integrovaných dostatok senzorov a možnosti napojenia vstupných a výstupných zariadení. A tak vznikol micro:bit.
Micro:bit sa programuje v jeho vlastnom online prostredí a jeho programovací jazyk vyzerá ako skladačka puzzle. Tým sa aj výrazne zamedzí vzniku logických chýb pri zostavovaní programov. Zároveň možno meniť rôzne parametre, dopisovať texty a textové reťazce, apod. Takémuto typu programovania hovoríme blokové. Žiaci našej školy sa s ním už predtým stretli, a to v prostredí Scratch.
Na Slovensku okrem iných masívne podporila používanie micro:bitov na školách Nadácia Pontis – Nadačný fond Telecom. Okrem možnosti zakúpenia hardvéru úplne hradeného zo zdrojov nadácie prebehli (a prebiehajú) školenia pedagógov zo zapojených škôl. Naša škola sa zapojila projektom „Micro:bit – môže byť!“ a získala podporu vo výške 516,90 €.
Cieľom projektu je nielen naučiť žiakov základom programovania, ale najmä vzbudiť ich záujem, ukázať, že programovanie nie je strašiak – a napokon aj pripraviť ich na zmeny v rozličných oblastiach zamestnania. Programovanie, robotické systémy, vlastné aplikácie, umelá inteligencia – to všetko ovplyvňuje a v budúcnosti bude ovplyvňovať ešte viac pracovné návyky ľudí, pracovnú náplň, ale aj ich rozhodovanie.
Takže – micro:bit môže byť!
Fotogaléria
- zatiaľ žiadne údaje