V týždni od 4. do 8. mája 2026 bol Ministerstvom školstva, výskumu,
vývoja a mládeže SR týždňom duševného zdravia na školách. Tento ročník sa
zameral na vzťahy – k sebe samému, k rovesníkom aj k okoliu – ako základným
pilierom duševnej pohody a úspešného učenia. Ministerstvo školstva pripravilo
pre školy balíček odporúčaných aktivít, ktoré mali pomôcť budovať pozitívnu
klímu v triedach a posilňovať duševnú imunitu žiakov aj pedagógov.
Celá ZŠ J. A. Komenského sa plne zapojila do tejto výzvy. V pondelok 4.
mája si celý pedagogický zbor vyskúšal aktivity z príručky Ministerstva školstva
pod vedením školských supervízorov.
Kľúčovú úlohu pri práci so žiakmi zohrali triedni učitelia a asistenti
učiteľa, ktorí sa v utorok 5. mája počas dvoch vyučovacích hodín naplno
venovali žiakom. Bez učebníc a skúšania pripravili aktivity zamerané na
budovanie kolektívu a zlepšenie komunikácie.
Program pokračoval v stredu 6. mája filmovým dňom, ktorý priniesol
spoločné zážitky a uvoľnenie do tried. Štvrtok 7. mája sa niesol v znamení
hudby a prevencie. Kým žiaci druhého stupňa absolvovali podnetný výchovný
koncert s názvom „Zneužívanie moci“, žiaci prvého stupňa mohli využiť školské
chodby ako tanečný parket. Diskotéka cez školský rozhlas rozprúdila energiu a
vyčarila úsmev na tvárach najmenších žiakov.
Týždeň duševného zdravia nám pripomenul, že škola nie je len o
známkach, ale najmä o ľuďoch, ktorí ju tvoria. Veľké poďakovanie patrí
školským supervízorom, všetkým učiteľom, asistentom učiteľa, špeciálnym
pedagógom a vychovávateľom za ich nasadenie pri formovaní priateľských
triednych kolektívov.