Úvodný ročník
Úvodný ročník
Potrebuje Vaše dieťa ešte čas pred vstupom do 1. ročníka?
Zvažujete pokračovanie v predprimárnom vzdelávaní v materskej škole?
Máme pre Vás lepšie riešenie – otvárame úvodný ročník!
Úvodný ročník pre :
- deti s NKS ľahkého stupňa
- deti s vývin. poruchami ľahkého stupňa
Ak máte záujem o úvodný ročník, zúčastnite sa riadneho zápisu do 1. ročníka v stanovených termínoch.
Bližšie info Vám poskytneme na zápise do 1. ročníka.
Metodicke_usmerenenie_k_uvodnemu_rocniku.pdf
Školský vzdelávací program pre žiakov s narušenou komunikačnou schopnosťou ľahkého stupňa
podľa ktorého sa vzdelávajú žiaci v úvodných ročníkoch ZŠ J. A. Komenského, Púchov
Základná škola J. A. Komenského, ktorá vzdeláva žiakov s narušenou komunikačnou schopnosťou ľahkého stupňa, v úvodnom ročníku vytvára podmienky na ich výchovu a vzdelávanie v súlade s princípmi inkluzívneho vzdelávania.
Výchova a vzdelávanie žiakov s NKS úvodnom ročníku smeruje k optimálnemu dosahovaniu vzdelávacích štandardov stanovených na konci prvého ročníka základnej školy, ako sú uvedené v rámci Štátneho vzdelávacieho programu pre primárne vzdelávanie (ďalej len „ŠVP“). Vzdelávacie štandardy ŠVP sú na primárnom stupni vzdelávania koncipované tak, aby učiteľ nepredkladal žiakom s NKS len hotové poznatky, ale aby im vytváral primerané podmienky na aktívnu a tvorivú činnosť, pri ktorej žiaci nadobúdajú potrebné vedomosti, spôsobilosti, zručnosti a postoje.
Vyberáme len časť zamerania jednotlivých predmetov pre lepšiu predstavu obsahu vzdelávania.
(Ciele jednotlivých vyučovacích predmetov sú v ŠVP konkretizované vo výkonových štandardoch. Celý dokument Školský vzdelávací program pre žiakov s NKS ľahkého stupňa je k dispozícii rodičom našej základnej školy.)
SLOVENSKÝ JAZYK A LITERATÚRA
Obsah vzdelávania v úvodnom ročníku v predmete slovenský jazyk a literatúra sa upriamuje na zvládnutie čítania a písania v 1. ročníku ZŠ. Systematicky sa podporuje rozvíjanie všetkých komunikačných zručností. Pozornosť sa sústreďuje predovšetkým na:
-
- Rozprávanie: Základnou požiadavkou je hovorenie, ktorým si žiaci rozširujú aktívnu slovnú zásobu, primerane používajú komunikačné konvencie, zdokonaľujú svoj ústny prejav rozprávaním svojich zážitkov a krátkych príbehov. Okrem obsahovej stránky ústnych prejavov sa dôraz kladie na správnu výslovnosť a gramatickú správnosť vyjadrovania sa.
- Počúvanie: Žiaci si uvedomujú, že počúvanie je neoddeliteľnou súčasťou vzájomnej komunikácie. Počúvajú svojho komunikačného partnera (žiaka, učiteľa, inú osobu) a získané informácie využívajú v následnej komunikácii.
- Predčitateľskú gramotnosť: Zručnosť čítať žiaci nadobúdajú postupne. Základnou požiadavkou je dosiahnutie záujmu o čítanie, porozumenie čítaným textom, fonologické uvedomovanie a identifikovanie písmen abecedy.
- Pisateľské zručnosti: základnou požiadavkou získania primeranej zručnosti sú rozvinuté grafomotorické zručnosti a komplexný prístup k žiakovi podporujúci ostatné dôležité pohybové spôsobilosti (hrubá motorika, jemná motorika, koordinácia oko-ruka a pod.) a poznanie tvarov tlačených písmen.
MATEMATIKA
Obsah vzdelávania v úvodnom ročníku v predmete matematika na primárnom stupni vzdelávania predstavuje propedeutiku k matematickej gramotnosti a k rozvíjaniu kognitívnych oblastí – vedomosti (ovládanie faktov, postupov), aplikácia (používanie získaných vedomostí na riešenie problémov reálneho života), zdôvodňovanie (riešenie zložitejších problémov, ktoré vyžadujú širšie chápanie súvislostí a vzťahov). Pozornosť sa sústreďuje na aktivizáciu žiakov, riešenie úloh s rôznorodým kontextom i divergentných úloh, aby žiaci tvorili jednoduché hypotézy a skúmali ich pravdivosť, i rozvíjali schopnosti orientovať sa v rovine a priestore. Za optimálne sa považuje vychádzať z predchádzajúceho matematického vzdelania žiakov a z ich skúseností s aplikáciou už osvojených poznatkov.
Pozornosť sa sústreďuje na:
- Prirodzené čísla 1 – 10
- Sčítanie a odčítanie v číselnom obore do 10
- Geometriu a meranie
HUDOBNÁ VÝCHOVA
Obsah vzdelávania v predmete hudobná výchova vychádza zo znejúcej hudby ako prostriedku rozvoja elementárnych hudobných schopností a zručností žiakov, vytvárajúceho pozitívny vzťah k hudbe a ich ďalšiemu hudobnému vzdelávaniu v budúcnosti. Vychádza z koncepcie komplexnej múzickej výchovy založenej na integratívnom prístupe k hudbe vo všetkých jej podobách a hudobno-výchovných činnostiach. Žiaci sa zmocňujú hudby prostredníctvom hry, jednoduchého tvorivého experimentovania a objavovania hudby v sebe i mimo seba. Každý žiak je vnímaný ako jedinečná osobnosť s väčšou či menšou mierou hudobnosti, ktorá má právo byť rozvíjaná po hudobnej stránke. Z hľadiska činnostnej dominancie ide o:
- hlasové činnosti
- inštrumentálne činnosti
- percepčné činnosti (počúvanie hudby)
- hudobno-pohybové činnosti
- hudobno-dramatické činnosti
VÝTVARNÁ VÝCHOVA
Obsah vzdelávania v úvodnom ročníku v predmete výtvarná výchova na primárnom stupni vzdelávania predstavuje priestor pre porozumenie významu kultúry a umenia v živote človeka a spoločnosti. Žiakovi sú sprostredkované hodnoty umenia, kultúry a kultúrnej tradície a vyjadrovanie sa rôznymi umeleckými prostriedkami vizuálneho, dramatického, hudobného umenia, písaného a hovoreného slova. Primerane veku sa formujú samostatné a zodpovedné postoje žiakov k súčasnej kultúrnej ponuke. Prostredníctvom tematických celkov ŠVP vo vzdelávacej oblasti Umenie a kultúra smeruje obsah vzdelávania v úvodnom ročníku k tvorivému využívaniu výtvarných vyjadrovacích prostriedkov a vnímaniu kultúrnej tradície a dedičstva svojho regiónu, národa, krajiny.
Pozornosť sa sústreďuje predovšetkým na:
- vlastnú sebarealizáciu a získavanie osobných skúseností s vlastnou tvorbou (kreslenie, maľovanie, modelovanie)
- povedomie kultúrnej identity
TELESNÁ A ŠPORTOVÁ VÝCHOVA
Obsah vzdelávania v úvodnom ročníku v predmete telesná a športová výchova predstavuje priestor na upevňovanie zdravia, zdravotne orientovanej zdatnosti a pohybovej výkonnosti. Prostredníctvom tematických celkov ŠVP vo vzdelávacej oblasti Zdravie a pohyb vyučovací predmet v úvodnom ročníku smeruje k elementárnym poznatkom a skúsenostiam v oblasti pohybových aktivít a športu, významne prispieva k psychickému, sociálnemu a morálnemu vývinu žiakov, k formovaniu kladného vzťahu k pohybovej aktivite a plní aj dôležitú kompenzačnú funkciu v procese výchovy a vzdelávania žiakov.
Pozornosť sa sústreďuje predovšetkým na:
- zdravie a zdravý životný štýl
- telesnú zdatnosť a pohybovú výkonnosť
- športové činnosti pohybového režimu
INDIVIDUÁLNA LOGOPEDICKÁ INTERVENCIA -
CVIČENIA NA ROZVOJ NARUŠENEJ KOMUNIKAČNEJ SCHOPNOSTI
Obsah vzdelávania v predmete individuálna logopedická intervencia, cvičenia na rozvoj narušenej komunikačnej schopnosti je zameraný na rozvíjanie a podporu komunikačnej schopnosti žiaka, ako predpokladu k realizácii určitého komunikačného rozvoja. Predmet sa upriamuje na rozvoj fonematického uvedomovania a zvládnutie čítania, písania v 1. ročníku ZŠ.
Výchovno-vzdelávacia činnosť v rámci vyučovacieho predmetu ILI sa realizuje podľa jednej
alebo viacerých jazykových rovín a konkrétne narušených oblastí u každého žiaka s NKS
individuálne, čím sa zabezpečí komplexné rozvíjanie komunikačnej schopnosti žiaka s NKS.
Dôležitou súčasťou výchovno-vzdelávacej činnosti je rozvíjanie artikulačnej obratnosti
a výslovnosti; stimulovanie motoriky rečových orgánov (napodobňovanie jednoduchých
pohybov jazyka, pier, sánky, líc - izolovane aj v sekvenciách, aplikácia prvkov myofunkčnej
terapie, orofaciálnej stimulácie, mimické cvičenia) a dychové a hlasové cvičenia (držanie tela,
správne sedenie, správny postoj, hospodárenie s dychom, dýchanie pri rečovej produkcii).
- Cieľom predgrafémovej časti metodiky je naučiť deti orientovať sa sluchom v hláskovej štruktúre bežných kratších slov. Eľkoninová metóda využíva algoritmus pomocou ktorého sa deti zmocnia tejto náročnej poznávacej činnosti.
- Cieľom grafémovej etapy metodiky je, aby si deti prehĺbili fonematické uvedomovanie aj v spojení so znalosťou písmen a pochopili „techniku" čítania slov. Pozornosť sa sústreďuje na:
- predgrafémová etapa:
- rozvíjanie vnímania, poznávania, diferenciačných schopností;
- rozvoj gramatiky (morfológie a syntaxe)
- grafémová etapa
- rozvíjanie oromotoriky, vizuomotoriky, jemnej a hrubej motoriky, grafomotoriky, fonograforytmiky
GRAFOMOTORICKÉ CVIČENIA
Obsah vzdelávania v úvodnom ročníku v predmete grafomotorické cvičenia tvorí priestor pre rozvoj motorických činností, ktoré sa podieľajú na písaní.
Pozornosť sa sústreďuje predovšetkým na :
- manipulačné činnosti
- grafomotorické predpoklady písania
- pohybovo-sluchovo-zrakové cvičenia
- grafomotorické prvky
- Rámcový učebný plán pre úvodný ročník pre žiakov s narušenou komunikačnou schopnosťou ľahkého stupňa v šk. roku 2024/2025
Vzdelávacia oblasť
Vyučovací predmet
Úvodný ročník
Jazyk
a komunikácia
slovenský jazyk a literatúra
4
prvý cudzí jazyk
-
grafomotorické cvičenia
(disponibilné hodiny)
2
triednická hodina
(disponibilná hodina)
1
Matematika
a práca s informáciami
matematika
4
informatika
-
Človek
a príroda
prvouka
-
prírodoveda
-
fyzika
-
chémia
-
biológia
-
Človek
a spoločnosť
vlastiveda
-
dejepis
-
geografia
-
občianska náuka
-
Človek
a hodnoty
etická výchova/náboženská výchova/náboženstvo
-
Človek a svet práce
pracovné vyučovanie
-
technika
-
Umenie a kultúra
hudobná výchova
1
výtvarná výchova
2
Zdravie a pohyb
telesná a športová výchova
2
Špeciálnopedagogická podpora
individuálna logopedická intervencia – cvičenia narušenej komunikačnej schopnosti
4
Základ
17
Voliteľné (disponibilné) hodiny
3
Spolu
20
Vybraté_obsahy_predmetov_zo_ŠkVP_úvodný_roč..docx
Rámcový_plán_pre_úvodný_roč._24-25.docx
Metóda D. B. Eľkonina je inovatívny spôsob výučby čítania, ktorý pomáha deťom osvojiť si základy písanej reči hravou a systematickou formou.
Metóda sa zameriava na rozvoj fonematického uvedomovania, schopnosti rozlišovať a pracovať so zvukmi v slovách, čo je kľúčové pre plynulé čítanie.
Deti sa najskôr učia počuť a rozpoznávať hlásky v slovách, ešte predtým, ako sa začnú zoznamovať s písmenami.
Výučba prebieha cez zábavné aktivity, hry a vizuálne pomôcky, ktoré podporujú hlboké pochopenie štruktúry slov. Metóda minimalizuje stres a frustráciu z učenia čítania a umožňuje deťom napredovať vlastným tempom.
Výskumy potvrdzujú, že žiaci, ktorí sa učia čítať touto metódou, majú neskôr lepšie porozumenie textu a väčšiu radosť z čítania.
Podporuje nielen čitateľské zručnosti, ale aj rozvoj reči, pamäti a logického myslenia, čo sú dôležité predpoklady pre úspešné školské vzdelávanie.
Metóda je ideálna pre deti rôznych jazykových a učebných štýlov, keďže rešpektuje individuálne potreby každého žiaka.
Základná škola J. A. Komenského využíva túto efektívnu metódu v úvodnom ročníku, aby sme deťom poskytli pevné a kvalitné základy čitateľskej gramotnosti pred vstupom do prvej triedy.
Veríme, že vďaka metóde D. B. Eľkonina bude prvé stretnutie Vášho dieťaťa so svetom čítania plné radosti a úspechov!
- inkluzívny tím ZŠ J. A. Komenského -