• Exkurzia smer Oswiencim

• 19.10.2017 10:01
      • Keď sa povie Osvienčim, každému hneď napadne koncentrák, veľa mŕtvych, židia... No a tam sme sa my, deviataci, 9. októbra vybrali.
      • Autobus nás doviezol na miesto určenia. Spočiatku to vyzeralo úplne normálne ako obyčajné tehlové budovy. To, čo bolo vo vnútri, sa ale vôbec nezhodovalo s vonkajším výzorom. Keby som sa na takéto miesta dostala sama, tak by to bolo pre mňa hotové bludisko.

Ale ľudia tu žili a trpeli. Vyzerali ako živé mŕtvoly, na ktorých sa rebrá dali rátať. Najstrašnejšie bolo, v akých podmienkach žili, či umierali. Sprievodcovia to opisovali neskutočne reálne. Význam týmto slovám dodali vtedy, keď na dvoch miestach absolútne nerozprávali. Slzy na krajíčku mal nejeden  z nás. Depresívne, hrozné, ťažko predstaviteľné, neskutočné... Tak opisovali svoje pocity z miesta moji spolužiaci.

Bol to veľmi silný zážitok. Čo sa tam dialo, si v dnešnej dobe nevieme ani len predstaviť. No aj tak sa to stalo. A z histórie to nevymažeme. Aby sme prišli na iné myšlienky a aspoň trošku zabudli na to, čo sme videli a počuli v Osvienčime, postupovali sme do Auchanu – obchodného centra, ktoré sme si nemohli nechať ujsť a naspäť do sladkého domova. Ďakujem za seba a všetkých spolužiakov pani učiteľkám, ktoré mali odvahu s nami niekam ísť, sprievodkyniam, ktoré sa snažili nás zaujať a pánovi šoférovi za to, že sa z nás nezbláznil, neutiekol a neodišiel bez nás. Bolo to veľmi zaujímavé  a poučné.

Dúfam, že tento svet nebude pokračovať v takýchto veciach, ale naopak, zmení sa k lepšiemu.

Natália Ďurčeková, 9.B

Fotogalériu si môžete pozrieť tu: